Kurz Level 1 – 2016

LEVEL 1 – Aktivizační praktikant/praktikantka Smyslové aktivizace®

Kurz LEVEL 1 je určen pro všechny, kteří chtějí pracovat s konceptem Smyslové aktivizace® v praxi, tedy pro pracovníky v zařízeních sociálních služeb nebo profesní skupiny z oblasti zdravotnictví.
Kurz objasní koncept Smyslové aktivizace, a to zvláště pro velmi staré osoby a osoby s onemocněním demencí. Vysvětluje pozice aktivizačního praktikanta tak, aby byla jeho úloha objasněna v její skutečné podobě a šíři záběru. Účastníci jsou seznámeni s aktuálními poznatky v péči a aktivizaci a jejich specifiky u osob s onemocněním demencí.
Kurz je rozdělen do modulů, které na sebe navazují a postupně rozšiřují kompetence účastníka a lektorovi umožňují postupné vedení v reakci na praktické zkušenosti účastníků. Kurz je založen na maximálním možném propojení teorie s praxí tak, aby účastník mohl koncept ověřovat v praxi a postupně zavádět do systému ošetřovatelské péče a cílené aktivizace geriatrického zařízení.
Po absolvování kurzu je Aktivizační praktikant/praktikantka kompetentní zařadit Smyslovou aktivizaci do běžné péče o uživatele nebo pacienty, zajistit krátkodobou aktivizaci a organizovat malé aktivizační skupiny.

Modul 1 - Koncept Smyslová aktivizace - základní osnova konceptu, vysvětlení pojmů, smysly jako zdroje člověka a jejich využití, naplňování kompetencí, cíle Smyslové aktivizace, pilíře setkávání, plán aktivizace - individuální a skupinové, téma a podtéma - specifika, volba aktivizačních předmětů. Akreditovaných 16 vyučovacích hodin.

Modul 2 - Umění porozumět - gerontologie, fáze lidského života, vnímání stáří a stárnutí, důstojnost, hodnoty a etika, smyslová omezení a způsob cílení aktivizace, gerontopsychologie, základní pojmy, demence a její fáze dle konceptu, specifika pro cílení aktivizace, principy zaměřené aktivizace a její vedení, práce s video-dokumentem. Akreditovaných 16 vyučovacích hodin.

Modul 3 - Umění prožít - základní pojmy, specifika v aktivizaci a v péči o seniory, činnosti všedního dne a jejich podpora, konkretizace pomůcek v závislosti na podporu zachovaných zdrojů.Akreditovaných 16 vyučovacích hodin.

Otevřený kurz Level 1 na jaře 2017 je již naplněn. V případě dostatečného zájmu bude možné otevřít na podzim 2017 další otevřený kurz v Level 1 s místem konání v Českých Budějovicích. V případě zájmu kantaktujte: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.