Jak (ne)přesadit starý strom

Hana Vojtová vydala v květnu 2018 svou novou knihu „Jak (ne)přesadit starý strom, Koncept Smyslové aktivizace v péči o seniory a osoby s onemocněním demencí“.
Jde o komplexní souhrn všech poznatků a přístupů v péči a aktivizaci seniorů a osob s onemocněním demencí, které tvoří současný Koncept Smyslové aktivizace.

Kniha vám na začátku pomůže pochopit a snad přijmout myšlenku Konceptu Smyslové aktivizace „úcty, respektu a lásky“. Přijmout ji jako světlo, které musíte nést dál, těm, kteří na něj čekají starým a nemocným lidem.
Druhá kapitola nese název „domov můj“ a provede vás vaším domovem, aby vás dovedla k uvědomění si, jak vnímáte svůj domov očima, co vidíte? Jak voní váš domov? Co všechno a koho v něm slyšíte? Koho a čeho se můžete dotýkat? A pak se zamyslíme nad tím: Co všechno se pro starého člověka v domově seniorů náhle změní? Jak se změní vůně, zvuky a lidé, koho se mohou ještě dotýkat?
Třetí kapitola vás provede stěhováním. Starý člověk je jako starý strom, který nelze přesadit, nelze jej násilně vytrhnout s jeho kořeny. Mladou rostlinu snadno vytrhnete a přesadíte, má tenký kořen a umí se přizpůsobit novým podmínkám, v nové půdě znovu zakoření. Čím je ale starší kořeny sílí a není tedy snadné vytrhnout ji s kořeny, tím byste jich mnoho přetrhali, strom by přišel o svou stabilitu. Nepomůže ani sebelepší půda, tím jsou myšleny luxusní domy, ani živá voda v podobě mnoha léků nezajistí, že strom přežije, protože až vyčerpá zbytek ze svých zásob, uschne, člověk umírá. A tak nemůžeme člověka vytrhnout z jeho domova, musíme vzít spolu s ním vše, co ho obklopuje, spolu s těmi, které má rád a s tím vším ho citlivě přesunout. Nechceme seniora jen přestěhovat, ale pomoci vytvořit domov.

„Nemějte obavu z toho, že si senior vezme do domova příliš mnoho věcí, spíše se zamyslete nad tím, do kolika málo věcí se život seniora náhle vměstnal.“

Čtvrtá kapitola je o tom, jak nebýt vlkem. Koncept pečujícího učí, aby přeladil a naladil se na to, co nám senior říká, jak se asi cítí, když volá maminku nebo své děti? Nová frekvence vám pomůže odhalit, že nechce oživit svou matku, ale možná potřebuje dotyk, ten skutečný lidský dotyk, možná mu chybí láska, možná se nemá komu svěřit. K úvahám potřebujme rozum, k tomu, abychom poznali pocity druhých, potřebujeme šestý smysl, a tím je naše srdce.
Pátá kapitola ukáže, Jak najít oázu těla i duše, jak podnítit to uvnitř člověka, jak ho podnítit k reakci – k vlastní aktivitě – k účasti na vlastním životě. Budou to jenom ty činnosti, které dělal rád, u kterých mu bylo dobře a s lidmi, které má rád. Ukáže, jak smyslovými podněty v péči, a při aktivizaci trvale stimulovat mozek k činnosti:

  • Jakým způsobem znovu připomenout slova a jejich význam.
  • Jak je propojit do souvislostí - co se s tím dá dělat a proč bych to měl dělat, aby senior prožil výsledek své práce a pocítil smysluplnost.

Navíc aktivizací připomenuté dovednosti vracíme do péče a do jejich života, aby pocítili svou samostatnost a soběstačnost.
Další kapitoly ukazují principy cílené aktivizace: připravené prostředí, aby se se senior přirozeně orientoval – co budeme dělat. Vysvětlují používání přírodních materiálů, s cílem podnítit přirozenou orientaci v ročním období. Objasňují, jak podnítit seniora ke komunikaci, nebo k činnosti.
Osmá kapitola je o tom, jak může pečující pomoci a zůstat na blízku člověku v posledních chvílích, jak do svého života a teprve pak do péče o druhé přijmout nevyhnutelný fakt lidského odcházení. Co udělat proto, aby člověk který k nám přišel také s úctou respektem a láskou odešel.
Devátá kapitola mapuje proces vzdělávání a zavedení Konceptu do geriatrického zařízení.

Ukázka knihy:

Knihu pokřtili:

Hana Vojtová (autorka),
Petra Hanáková (editorka), bez níž by kniha nevznikla,
Karel Rabenhaupt (fotograf, jehož více než sto padesát fotografií v knize najdete),
Sestra Benedikta, která knize na cestě ke čtenářům požehnala,
a moderátor konference Ivo Apfel.

První reakce čtenářů:

„Knihu by se měl přečíst každý člověk! Vede k zamyšlení až do morku kostí, je o životě …a starý bude jednou každý z nás,“ Dana M.

„Kdybych tak tohle všechno věděla dříve, věděla bych, co mám dělat a jak mamince, když měla demenci a já se o ni doma starala, mohla pomoci. Je dobře, že to díky Vaší knize budou vědět ostatní, že jim někdo s těmi doma pomůže. Vše je popsáno tak, aby tomu každý porozuměl. Až teď jsem pochopila, co mi mamka chtěla říct…“ Helena S.

„Kniha voní člověčinou, stejně jako Ty, Hani,“ Anna H.

„Kniha je úplně jiná, je intimní, nikdy jsem nic podobného nečetl. Na konkrétních lidských příbězích vysvětluje chování nemocných a starých lidí tak citlivě, že mi běhala husí kůže po rukách. A hlavně nenechá vás v tom, poradí, co s tím,“ Josef L.

„Náš seniorský dům pracuje s Konceptem Smyslové aktivizace již více než 4 roky, já sama jako ředitelka jsem s Konceptem začala pracovat o rok dříve. Myslela jsem si, že již hodně vím. Když jsem si Vaši knihu "Jak (ne)přesadit starý strom" přečetla, byla jsem hodně překvapená. Díky této knize mi všechny mé dosavadní znalosti a zkušenosti z praxe zapadly do sebe a vše začalo dávat jasný smysl. Jsem z knihy nadšená, krásně se čte a přináší pochopení péče o seniory a zároveň jejich aktivizaci podle Konceptu Smyslové aktivizace jako celku, jako myšlenky, jako způsobu práce celého zařízení. Koupím knihu svým zaměstnancům, myslím, že by si ji měl přečíst každý pečující. Dá mu návod jak chápat staré lidi a jak o ně pečovat tak, jak říkáte: s úctou, respektem a láskou.“ Paní F., ředitelka geriatrického zařízení

Knihu můžete zakoupit zde

Nabídka autogramiády přímo u vás:

Plánujeme autogramiády s krátkým představením knihy přímo autorkou Hanou Vojtovou. Autogramiády budou probíhat v domovech pro seniory, které pracují, nebo chtějí pracovat s Konceptem Smyslové aktivizace, ale budou určena široké veřejnosti tak, aby se dostala i do rukou domácích pečujících.
Bude to jedinečný způsob jak poznat autorku knihy, knihu samotnou a i zařízení sociálních služeb, které s Konceptem Smyslové aktivizace pracuje.
V případě zájmu o pořádání autogramiády u vás, nás kontaktujte e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Na setkání s vámi se bude těšit Hana Vojtová