Recenze

Zkušenosti klientů a odborníků

Lenka Zemanová, aktivizační trenérka Smyslové aktivizace

Ze své dlouholeté praxe vidím, jak veliký má tento způsob aktivizace a péče pro seniora význam a smysl.  Senioři si doslova užívají a vychutnávají chvíle pozornosti, které jsou věnovány jenom jim. Je to tak, jako když člověka s demencí přepnete – začne vás skutečně vnímat, soustředí se na vaše otázky, sleduje, co se kolem něj odehrává. Své zkušenosti pak předávám celému týmu, aby také pečovatelé věděli, jak mají se seniorem pracovat. Zároveň získávám informace i od nich, abychom péči propojili s aktivizací a společně vytvořili seniorovi domov, ve kterém mu bude dobře.


doc. Ing. Lucie Kozlová, Ph.D., univerzitní pedagožka, jednatelka a vedoucí pobočky Bílého kruhu bezpečí

Koncept Smyslové aktivizace je promyšlený pečovatelský koncept, který pomáhá seniorovi důstojně stárnout a prožívat svůj život dál, a to s minimálním uvědoměním si vlastních limitů. Koncept mu totiž ukazuje jeho zdroje, cílí na udržení samostatnosti a soběstačnosti. Je výborným nástrojem pro výuku pečovatelů i studentů sociálních oborů.


Mgr. Martina Martináková, vedoucí domova pro seniory

Není jednoduché dát do pár vět to, co všechno pro mě smyslovka znamená a co všechno jsem při vzdělávání sama zažila. Vzdělávání v konceptu mi přineslo spoustu nových informací a zkušeností. Nejedná se totiž jen o prosté přijímání nových poznatků, ale jde především o žití nové praxe ve vztahu ke klientům. A to je zcela zásadní. Smyslová aktivizace je zcela přirozená, smysluplná, každý klient do této aktivizace vkládá svou životní zkušenost a vzpomínky, které mu zůstaly vryté v mysli i srdci. Díky tomu lidé s demencí opět zažívají pocit, že jim někdo rozumí, vnímají a cítí, že nejsou sami.  Aktivizace dokážou pojmout úplně všechny oblasti každodenního života. Vzdělání v tomto konceptu je přínosem nejen pro klienty každého zařízení, ale i pro „pečující“, kteří v průběhu vzdělávání mají možnost poznat i sebe sama.


Máte vlastní zkušenost s metodou a kurzy? Přidejte svůj názor:

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *